CODZIENNA PIELĘGNACJA WŁOSÓW – ZDROWE I PIĘKNE WŁOSY

Tajemnica pięknych i zdrowych włosów kryje się przede wszystkim w ich pielęgnacji.
Jeżeli zależy Wam na zdrowych i pięknych włosach musicie koniecznie zwracać uwagę na każdy z kolejnych jej elementów.
Podstawą codziennej pielęgnacji włosów jest regularne mycie (nie zbyt częste, włosy najlepiej myć co 2-3 dni) . W tym przypadku bardzo ważne jest zwracanie uwagi na skład zakupionego szamponu, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy i włosów. Nie powinien zawierać on SLS, parabenów oraz silikonów. Włosy myjemy wykonując masaż skóry głowy (nie czochramy naszej czupryny ), woda powinna spływać wraz z szamponem po naszych włosach. Po umyciu włosów należy zastosować odżywkę. Dobrze jest myć je w letniej wodzie a na koniec zamknąć łuski włosa strumieniem wody zimnej. Bardzo dobrze służą włosom różnego rodzaju płukanki np. z dodatkiem cytryny lub naturalnego octu jabłkowego. Jeżeli zależy nam na miękkich, błyszczących oraz jedwabistych włosach wystarczy dodać cytryny lub octu jabłkowego do wody a następnie wypłukać w niej włosy pod koniec mycia.
 Po umyciu osuszamy włosy delikatnie, w żadnym wypadku nie należy ich trzeć. Dobrze jest zamienić ręcznik frotte, który powoduje plątanie na ręcznik z mikrofibry (np. ręcznik sportowy z decathlonu). Pamiętajmy również, aby nie trzymać włosów w tzw. turbanie, należy jak najszybciej włosy z niego uwolnić. Jeżeli zależy nam na zdrowych i pięknych włosach powinny one wysychać naturalnie bez użycia suszarki (tym bardziej bez modelowania w postaci prostownicy czy lokówki). Na początku może to być bardzo uciążliwe i trudne do wykonania, natomiast nasze włosy szybko odwdzięczą się znaczącą poprawą ich kondycji. Jeżeli jest to konieczne należy suszyć włosy chłodnym nawiewem powietrza z suszarki po częściowym ich przeschnięciu. Pamiętajmy również, iż włosy powinnyśmy zacząć rozczesywać po lekkim ich przeschnięciu, zaczynając od końcówek. Róbmy to delikatnie nie szarpiąc włosów. Mokre włosy najłatwiej się łamią! Powinniśmy więc unikać rozczesywania włosów mokrych. Na koniec po przeschnięciu włosów możemy użyć kilku kropli oleju np. migdałowego na nasze końcówki jako serum. Włosy nawilżone są bardziej elastyczne, łatwiej się rozczesują i nie łamią się tak łatwo.
W codziennej pielęgnacji bardzo istotne jest codzienne szczotkowanie włosów. Przede wszystkim poprzez regularne szczotkowanie usuwamy martwe włosy, resztki kosmetyków czy kurz. Włosy powinniśmy szczotkować przez 15-20 min (np. oglądając ulubiony serial czy czytając książkę). Pomaga to pobudzić krążenie skóry głowy oraz aktywuje wydzielanie się sebum, które wydzielane w odpowiedniej ilości stanowi naturalny olej, dzięki czemu nasze włosy są odpowiednio nawilżone, lśnią i wyglądają zdrowo.
Kolejny etap pięlęgnacji włosów to olejowanie. Olejowanie wykonujemy raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od kondycji włosów (w przypadku włosów zniszczonych najlepiej przed każdym myciem). Do wyboru mamy wiele wspaniałych olejów jak np. olej arganowy, kokosowy, olej ze słodkich migdałów czy z pestek winogron. Niewielką ilość oleju nakładamy na dłoń, następnie rozcieramy olej w dłoniach  nakładamy na skórę głowy wykonując jednocześnie masaż naszego skalpu. Następnie rozprowadzamy go po całej długości włosów (więcej na temat olejowania i właściwości olejów w kolejnych postach). Olej możemy pozostawić na włosach na około 2 godziny, jednakże zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy pozostawiając go na całą noc.
Raz w tygodniu dobrze jest wykonać głębokie nawilżenie włosów za pomocą maski.
Wybór maski zależy od kondycji włosów oraz od pogody. Doskonale sprawdzają się naturalne maski do włosów, które możemy wykonać sami ze składników znajdujących się w naszej kuchni.
Latem doskonale sprawdza się maseczka z aloesu i mleczka kokosowego (sposób wykonania maski zostanie opisany w jednym z kolejnych postów). Zimą, gdy na zewnątrz jest chłodno można wykonać maskę z jogurtu naturalnego oraz banana. Rozgniatamy banana w miseczce za pomocą widelca (można użyć również blendera), następnie dodajemy jogurtu naturalnego i mieszamy wszystko w celu połączenia składników. Do tak przygotowanej maseczki dodajemy łyżkę ulubionego oleju – migdałowego, kokosowego lub innego. Opcjonalnie można dodać jedno jajko sprawiając, że włosy będą bardziej lśniły. Maskę nakładamy na skalp i włosy za pomocą palców dla efektywniejszej aplikacji. Można również użyć pędzla lub grzebienia. Na włosach pozostawiamy na 2 godziny, po tym czasie włosy myjemy szamponem.







Komentarze

Popularne posty